Przejdź do treści strony

Aktualności

COWICZANKA Z BARTOSZYC - WODA ZDROWA i CZYSTA

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już od wielu lat opracowuje i propaguje standardy dotyczące jakości wody do picia gwarantujące, że woda będzie zdrowa i czysta. Spełnienie tych warunków oznacza, że woda z kranu jest bezpieczna dla konsumentów i może być spożywana, także bezpośrednio po pobraniu z kranu. Standardy te obowiązują również w Polsce. Woda produkowana i dostarczana przez Spółkę COWIK nie tylko spełnia wymagane minimalne standardy, ale dzięki podjętym przez Zarząd działaniom w trosce o Odbiorców już od kilkunastu miesięcy spełnia najwyższe zalecenia jakościowe.

Wodociągowo-Ciepłownicza Spółka z o.o. „COWIK” w Bartoszycach dostarcza wodę i odprowadza ścieki na podstawie decyzji Burmistrza Miasta Bartoszyce, zezwalającej na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.

Ujęcie wody zaopatrujące miasto w wodę zlokalizowane jest przy ulicy Limanowskiego 1. Obecnie eksploatowanych jest 8 studni. Woda pobierana jest z głębokości od 75 do 160 m. Warstwa wodonośna jest chroniona przed zanieczyszczeniem nadkładem gliny zwałowej. Pobór wody z ujęcia, w ilości niezbędnej do zaopatrzenia w wodę całego miasta, jest ponad 10-krotnie niższy niż dostępne zasoby, którymi dysponuje Spółka. Mieszkańcom nie grożą więc niedobory wody, nawet w wyniku długotrwałej suszy. Ze studni woda trafia na Stację Uzdatniania Wody (SUW), gdzie poddawana jest procesom napowietrzania i filtracji na filtrach pośpiesznych. Następnie woda kierowana jest do ziemnych zbiorników retencyjnych. Stąd woda jest podawana i wtłaczana do wodociągowej sieci dystrybucyjnej. Zawartość żelaza, wynosząca w wodzie pobieranej ze studni wynosi ok. 2000 µg Fe/dm3, po uzdatnieniu spada poniżej 60 µg Fe/dm3 (norma 200 µg Fe/dm3). Zawartość manganu z ok. 100 µg Mn/dm3 w wodzie surowej jest redukowana do wartości wynoszącej zazwyczaj poniżej 10 µg Mn/dm3 (norma 50 µg Mn/dm3). Sieć dystrybucyjna na terenie miasta zbudowana jest z różnych materiałów i była budowana w różnych latach. Najstarsze, pochodzące jeszcze z początku XX wieku odcinki sieci są sukcesywnie wymieniane, zwłaszcza podczas remontów ulic.

W procesie produkcji i dystrybucji wody nie są do niej dodawane jakiekolwiek substancje chemiczne. Uzdatniona woda nie zawiera zanieczyszczeń mikrobiologicznych i w związku z tym nie jest poddawana procesom dezynfekcji, gdyż nie ma takiej konieczności. Jakość wody dostarczanej mieszkańcom spełnia obecnie nie tylko wymagania zdrowotne Rozporządzenia Ministra Zdrowia, ale także najwyższe standardy jakości. Należy zaznaczyć, że zawarte w naszej wodzie związki wapnia i magnezu są substancjami łatwo przyswajalnymi, bardzo korzystnymi dla zdrowia. Oba te pierwiastki są niezbędnymi dla życia mikroelementami i przyczyniają się do zmniejszenia zapadalności na choroby serca. Obecność wapnia i magnezu wiąże się jednak z obecnością węglanów powodujących tzw. twardość wody. Twardość naszej wody wynosi ok. 300 mg CaCO3/l (ok. 17 stopni niemieckich), co kwalifikuje ją jako wodę średnio-twardą. Jakość naszej wody jest częstokroć lepsza niż wielu wód stołowych kupowanych w butelkach. Natomiast cena (1 grosz za 2,5 litra wody) jest zdecydowanie bardziej konkurencyjna w stosunku do wód butelkowanych (ponad 1 zł za litr). Oprócz tego, że oszczędzamy swój budżet domowy, to jeszcze dbamy o środowisko naturalne, gdyż nie produkujemy odpadów plastikowych. Należy jednak pamiętać, że jakość wody w kranie może ulec pogorszeniu ze względu na stan instalacji w budynku, za co odpowiada jednak właściciel budynku. Właściwy stan techniczny i odpowiednia eksploatacja (okresowe przeglądy, płukania a w razie konieczności wymiana) instalacji i urządzeń Odbiorcy może mieć decydujący wpływ na jakość wody wypływającej z kranu u konsumenta.